Sikke-i Tasdik-i Gaybi

Değiştirilen Kısımlar

BU SAYFADA CİDDİ BİR HATA YAPILARAK 1958 BASKILI RİSALE-İ NUR KÜLLİYATINDA OLDUĞU HALDE BAZI RİSALE-İ NUR KÜLLİYATLARINDA AŞAĞIDA BELİRTİLEN KISIM “Selahaddin'in fıkrasından bir parçadır.” BAŞLIĞININ HEMEN ALT KISMINDAN ÇIKARILMIŞTIR.
Kur’aların en tehlikeli bir zamanda, Alman orduları Romanya’yı işgal, Bulgaristanı tazyik, İtalyada Yunanistanla harb ettiği sırada terhisleriyle, o keramet anlaşılmıştır.

Sikke-i Tasdik-i Gaybi, 189. Sayfa

Sual: İşârât-ı Kur'âniye risalesinde Fatiha'nın âhirinde sırat-ı müstakim ashabı ki, اَلَّذِينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ 1 âyetinin tarif eylediği taife içinde, hem لاَ تَزَالُ طَۤائِفَةٌ مِنْ اُمَّتِى...حَتّٰى يَاتِىَ اللهُ بِاَمْرِهِ...الخ 2 (ilâ ahir) hadîsinin âhirzamanda gösterdiği mücahedeler içinde ve hem Ve'l-Asri Sûresinin اِلاَّ الَّذِينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ 3 ile başlayan üç cümlesinde mânâ-yı işâri ile hususî bir surette dahil bir ferdin, Risale-i Nur şakirtleri olduğuna sebep nedir ve veçh-i tahsisi nedir?
Elcevap: Sebebi ise, Risale-i Nur, yüze yakın din tılsımlarını ve hakaik-i Kur'âniye muammâlarını hal ve keşfetmiştir ki, her bir tılsımın bilinmemesinden, çok insanlar şübehata ve şükûke düşüp, tereddütlerden kurtulmayıp, bazan imanını kaybederdi. Şimdi, bütün dinsizler toplansa, o tılsımların keşfinden sonra galebe edemezler. Yirmi Sekizinci Mektuptaki İnâyât-ı Seb'ada bir kısmına işaret edilmiş. İnşaallah bir zaman o tılsımlar müstakil bir risalede cem edilecek.
Said Nursî
ba
 Selahaddin'in fıkrasından bir parçadır.
Kur’aların en tehlikeli bir zamanda, Alman orduları Romanya’yı işgal, Bulgaristanı tazyik, İtalyada Yunanistanla harb ettiği sırada terhisleriyle, o keramet anlaşılmıştır. Hem bir vakit Tosya'dan Kastamonu'ya gelirken, beraberimde Risale-i Nur'un Lem'alar'ı ve Şualar'ı vardı. Haşre dair bir mebhas okuyordum. Kamyon yokuşları tırmanıyordu. Havanın ve makinenin harareti bana ağırlık ve fikrime de "Bu Risale-i muazzam bir mu'cize-i Kur'âniyedir. Başka sahada mu'cize gösterebilir mi? Halbuki mu'cize, Enbiyalara mahsustur. Resul-i Ekrem aleyhissalâtü vesselâmdan

SORU & CEVAP
İsminiz Sorunuz